Artemisia dracunculus - estragon (pelyněk kozalec)

Estragon je původem ze střední Asie, je to vytrvalá bylina vysoká asi 1 metr, s bílozelenými nevýraznými květy. Vysazujeme na plné slunce nebo do polostínu do běžné zahradní zeminy. Kořeny má poměrně hluboko, proto není možné pěstování v truhlících, pokud bychom ho chtěli pěstovat na balkoně nebo terase je nutné vysadit ho do velkého a hlubokého květináče.

 

Listy estragonu obsahují jód, vitaminy A a C. Snižuje krevní tlak a působí příznivě proti kornatění cév, ulehčuje trávení, podboruje vylučování žaludečních šťáv.

Listy používáme k aromatizování octů a olejů, do salátů, do bylinkových másel a nádivek, pomazánek, k dušenému masu, do teplých a studených omáček, do směsí na grilování (obzvláště se uplatňuje při pečení a grilování kuřecího masa a ryb).

 

Výroba estragonového oleje nebo octa

Listy estragonu si můžeme naložit do kvalitního oleje nebo octa. Lahvičky s naloženou bylinkou necháme louhovat 14 dnů na slunném místě, pak listy a stonky odstraníme. Používáme na dochucování salátů a masa.

 

 

Kuřecí prsa s estragonem na 1 porci

1 kuřecí prso, nakrájený stroužek česneku, sůl, 3 plátky másla,

několik snítek estragonu, trochu saturejky a tymiánu

Postup: Maso lehce naklepeme, na několika místech nařízneme a do zářezů vložíme kousky másla. Osolíme a položíme každý kousek na čtverec alobalu. Posypeme plátky česneku a bylinkami. Můžeme ještě přidat plátky brambor nebo malých cuket. Vše zabalíme do jednotlivých balíčků, vložíme do pekáčku a zapékáme asi 40 minut.

 

Vejtasovo zahradnictví

Vejtasa - zahradnictví
Chelčického 264
675 51 Jaroměřice n. Rok.
Tel.: 604 155 539
E-mail: zahradnictvivejtasa@seznam.cz

Prodejní doba:

Po - Pá
  8.00 - 12.00 hod.
13.00 - 17.00 hod.

So 8.00 - 12.00 hod.

Rádi Vás obsloužíme i mimo pracovní dobu, pokud budeme přítomni. Doporučujeme se telefonicky domluvit.

Novinky - aktuality

Datum: 01.01.2024
Datum: 11.03.2021
Jarní sezónu jsme zahájili 1. března. Aktuálně nabízíme: sadbu salátu, kedluben, jarní...
Datum: 23.12.2020

Facebook