Listováním časopisem Bio ZAHRADA v obrazech č. 4/14 jsme našli na straně 32 velmi zajímavý článeček, o jehož obsah bychom se s vámi rádi podělili, protože uvedené rady se jednou mohou hodit každému zahradníkovi.
Vratič obecný zřejmě většina z vás zná z vycházek do přírody - roste podél cest, železničních náspů, na loukách apod., používá se čerstvý i sušený do vazeb. Pokud by někdo z našich zákazníků měl přece jenom problém se sehnáním natě vratiče, bude v našem zahradnictví možné během sezóny zakoupit sazenice.
Následující rady jsou citací z výše uvedeného článku:
- Vratičový výluh: 300-500 g čerstvé kvetoucí nati nebo 30-50 g sušené nati hrubě nasekáme, zalijeme 10 litry vroucí dešťové vody a necháme 24 hodin máčet. Používáme zředěný v poměru 1:1 jako postřik proti vlnovníkům na rybízu v době rašení až po ukončení kvetení. Preventivně proti rzi (růže, rybíz), padlí (jabloně, růže), plísni (rajčata). Ještě lepších účinků dosáhneme kombinací s výluhem z přesličky.
- Mulč: vratič má odpuzující účinky na slimáky
- Posyp: dříve se rozmělněná sušená kvetoucí nať používala na ochranu domácích zvířat proti parazitům, například proti čmelíkům v kurníku. Zápach vratiče se také nesnášejí ani mravenci a hnízdo posypané drcenou natí opouštějí